• info@karafarinesabz.com

 • شماره تماس :۵۳۲۲۳۹۸۸ - ۰۶۱

 • ساعت کاری :۹ الی ۱۳ - ۱۷ الی ۲۱

ترخیصکار گمرکات

از شروع آموزش تا پایان اولین سند ترخیص در کنار شمائیم

پشتوانه ما ۹۰۰۰ نفرساعت آموزش موفق و مٰؤثر در این حرفه

با شرکت در این دوره از امتیازات ویژهآن بهره مند شوید

آشنایی با مفاهیم ترخیص و ترخیصکار گمرکی

دوره کاربردی ترخیصکار گمرکاترا بهتر بشناسید

ترخیص کالا به چه معناست؟

ترخیص کالا یعنی آماده سازی و ارائه مدارک لازم در جهت تسهیل صادرات و واردات به کشور به نمایندگی از جانب صاحب کالا و انجام امور گمرکی شامل پرداخت هزینه ها و تحویل گرفتن محموله کالا از گمرک و ترخیص کردن آن به انضمام مدارک مربوطه.

ترخیصکار گمرکات یک حرفه تمام وقت است و نمی توان آن را بعنوان یک شغل دوم برگزید.

اگر بپرسید به ندرت امکان دارد یک ترخیصکار شما را برای ورود به این حرفه تشویق کند.

تفاوت ترخیصکار و کارگزار گمرکی

ترخیص کار (customs clearance agent): ترخیص کار گمرکات کسی است که پس از گذراندن دوره آموزشی بتواند تشریفات گمرکی کالای متعلق به شخص دیگری را به وکالت از طرف آن شخص یا به وکالت از طرف حق العملکار انجام دهد .

حق العملکار (customs broker): طبق تعریفی که در قانون امور گمرکی مصوب 1350 آمده است ، حق العمل کار در گمرک شخصی ( حقیقی یا حقوقی ) است که تشریفات گمرکی کالای متعلق به شخص دیگر را به وکالت از طرف آن شخص در گمرک انجام دهد . این شخص حقیقی یا حقوقی بایستی پروانه حق العملکاری از گمرک دریافت نماید .
آموزش دوره ترخیص کالا
میزان موفقیت در شغل ترخیص کالا مانند اکثر مشاغل دیگر به دو عامل مهم بستگی دارد. میزان دانش و عمر تجربه شما. هر چه این دو عامل در شما تقویت یافته و افزایش پیدا کند درآمد شما نیز به تناسب آن افزایش خواهد یافت. ترخیصکاران مجرب یکی از پردرآمد ترین اقشار جامعه هستند و معمولاً پس از ده سال اشتغال در این حرفه تمام نیازهای زندگی خود را مرتفع نموده اند.

روشهای فراگیری حرفه ترخیصکار گمرکات

“ برای یادگیری و شروع فعالیت در شغل « ترخیص کالا » شما دو/۲ راه در پیش روی خود دارید. برای آشنایی با این دو روش روی لینک زیر کلیک نمائید.

اطلاعات بیشتر

امتیازات شرکت در دوره

ارائه بسته آموزشی

کارآموزان در این دوره یک بسته آموزشی شامل کتاب قانون امور گمرکی و آئین نامه اجرایی آن، جزوه آموزشی منحصر به فرد ، تمام رنگی و ۲۳۰ صفحه ای ، سیدی حاوی مطالب تکمیلی دوره و اطلاعات ارزشمند گمرکی، خودکار و دفترچه جهت نکته برداری از مطالب آموزشی را از مؤسسه تحویل خواهند گرفت.

پشتیبانی از کارآموزان

تا شش ماه پس از اتمام دوره چنانچه هر یک از کارآموزان بخواهند نسبت به شروع تشریفات ترخیص اولین پروژه کاری خود اقدام کنند ، « کارآفرین سبز » نسبت به پشتیبانی از آنها در زمینه تنظیم اسناد ، اظهار کالا در سامانه ، ثبت سفارش در سامانه و راهنمایی آنها در حل مشکلات پیش آمده در زمان ترخیص کالا متعهد خواهد بود.

اعطای مشاوره رایگان

کارآموزان میتوانند تا سه ماه پس از پایان دوره از طریق تماس تلفنی یا ارسال ایمیل نسبت به دریافت مشاوره های گمرکی از مدرس دوره اقدام نمایند. معمولاً ارتباط و تبادل اطلاعات میان مدرس و کارآموزان بیش از این زمان بوده است.
درآمد این حرفه در چه حدی است؟
حرفه ترخیصکاری کالا و خودرو جزو مشاغل پردرآمدی است که به دلیل تخصصی بودن آن فرد ترخیصکار ملزم به کسب تجربه کافی از طریق کارآموزی در معیت یک ترخیصکار با تجربه دیگر داشته و یا باید از طریق شرکت در دوره ها و کارگاه های آموزشی کاربردی این حرفه را به خوبی فرا گیرد. درآمد این شغل بسته به میزان تجربه و تخصص فرد، از ماهیانه چند میلیون تا چند صد میلیون تومان متفاوت است.
هرچه اطلاعات شما در این زمینه افزایش یافته و تجربه بیشتری در انجام تشریفات ترخیص کسب کنید درآمد شما نیز به واسطه آن افزایش خواهد یافت.
به چند روش میتوان با صاحبان کالا قرارداد منعقد کرد؟
تشریفات ترخیص کالا توسط ترخیصکاران یا کارگزاران گمرکی به دو روش انجام میشود. در روش اول ترخیصکار ، پرداخت تمامی هزینه های گمرکی را بر عهده صاحب کالا میگذارد و در قبال آنها به وی رسید ارائه میدهد و بابت انجام تشریفات ترخیص بسته به نوع و حجم کالا از صاحب کالا دستمزد دریافت میکند. این دستمزد باید در قالب قرارداد رسمی با صاحب کالا تعیین و توافق گردد.
در روش دوم ترخیصکار یا کارگزار هزینه های مربوط به ترخیص کالا را محاسبه کرده و سپس براساس هزینه های محاسبه شده بابت وزن کل یا مقدار مشخصی از کالا که در اسناد خرید مشخص شده است مبلغی را بصورت مقطوع تعیین و درخواست میکند. در این روش هزینه هایی که بر ضمه ترخیصکار میباشد و معمولاَ میتواند از کرایه حمل از کشور مبداء تا محل مشخص شده در کشور مقصد باشد در قرارداد فیمابین صاحب کالا و ترخیصکار تعیین و ثبت می گردد.
پس از دوره چگونه میتوان شروع به کار نمود؟
کارآموزان قبلی این مرکز ، یا خود راُساً و شخصاً شروع به کار کرده و با جلب نظر صاحبان کالا فعالیت خود را آغاز کرده اند و یا برای مدتی در یکی از دفاتر بازرگانی که متقاضی افرادی هستند که نحوه تنظیم اسناد و انجام تشریفات را آموزش دیده باشد مشغول به کار میشوند.
آنچه مهم است اینست که کارآموز پس از انجام یک یا دو سند در هر رویه گمرکی چنانچه با پشتکار و علاقه کار خود را آغاز کرده باشد، با نکات مهمی در انجام تشریفات آشنا شده و اعتماد به نفس زیادی برای ادامه کار و فعالیت دراین زمینه به دست خواهد آورد.
هر چه تسلط شما در زمینه ترخیص بیشتر شده و با کالاهای متفاوتی جهت ترخیص سر و کار داشته باشید، درآمد بیشتری نیز در این حرفه کسب خواهید کرد.
پس توصیه ما اینست که در ابتدای کار سعی کنید در یکی از دفاتر بازرگانی کار خود را با تنظیم اسناد و انجام محاسبات آغاز کنید و به تدریج و با کسب تجربه در این زمینه ، راه خود را برای فعالیت های شخصی باز کنید.
چرا کارآفرین سبز؟
آنچه باعث شده است این مرکز تنها مرکز رسمی مشاوره و آموزشهای کارآفرینی در حوزه تخصصی بازرگانی در آبادان باشد ، علاوه بر مدارک تحصیلی و آکادمیک مرتبط، تجربه عملی است که کادر فنی ما در زمینه ترخیص کالا برخوردار بوده و تجربیات آنها تاثیر شایانی بر کاربردی نمودن فرآیند آموزش در این حرفه داشته است.
محتوای آموزشی که در این دوره تدریس میگردد منحصراً و بصورت 100 % کاربردی توسط کارشناسان بازرگانی این مرکز تهیه و تدوین گردیده و به هیچ وجه مشابه با محتوای هیچ دوره آموزشی در زمینه ترخیص کالا در کشور نیست.
چنانچه مایلید نتیجه عملی این آموزشها را بررسی کنید، با ما در تماس باشید تا با ایجاد ارتباط میان شما و کارآموزان قبلی ما که هم اکنون در زمینه ترخیص کالا در گمرکات فعالیت میکنند ، این اطمینان و اعتماد را در شما ایجاد کنیم که این دوره آموزشی واقعاً کاربردی است و پس از آن میتوانید با اعتماد به دانش خود ، فعالیت در این حرفه را آغاز کنید.

سرفصل های آموزشی

در این دوره آموزشی چه می آموزید؟

محتوای این دوره آموزشی بصورت کاملاً کاربردی و منحصراً توسط تیم بازرگانی کارآفرین سبز تهیه شده و در هیچ مؤسسه دیگری آموزش داده نمیشود. اگرچه ممکن است سرفصلهای این دوره از نظر عنوان با سرفصل دوره های دیگری که تحت عنوان ترخیصکار گمرکات در کشور تدریس میگردد تشابه اسمی داشته باشد ولی محتوای هرفصل کاملاً متفاوت بوده و بگونه ای تهیه و ارائه گردیده است که کارآموز پس از اتمام دوره و با استفاده از همین اطلاعات میتواند نسبت به ترخیص کالا در گمرکات اقدام نمایند. در ادامه مطلب عنوان سرفصلهای این دوره را مشاهده فرمایید.
 • آشنایی با مفاهیم و اصطلاحات گمرکی
 • آشنایی با اسناد گمرکی و بازرگانی
 • آشنایی با ارزش گذاری و تعرفه کالا
 • آشنایی با اینکوترمز 2010
 • تنظیم اسناد گمرکی
 • آموزش محاسبات حقوق و عوارض کالا
 • آموزش محاسبات حقوق و عوارض خودرو
 • آشنایی با مجوزهای ورود و ترخیص
 • تشریح انواع رویه های گمرکی
 • قدم به قدم ترخیص کالا در گمرک آبادان
 • قدم به قدم ترخیص کالا در گمرک خرمشهر
 • آشنایی با پنجره واحد و سامانه جامع تجارت
 • مروری بر قانون امور گمرکی و ...

توضیحات تکمیلی

شرحی بر محتوای دوره آموزشی

محتوای این دوره آموزشی ویژه کسانی تهیه شده است که هیچ سابقه ای در زمینه ترخیص کالا نداشته و می خواهند این حرفه را از ابتدا آغاز کنند.
آموزش از مرحله آشنایی با مفاهیم و اصطلاحات گمرکی آغاز میشود . در این بخش، نحوه شروع به کار در این حرفه، نحوه اخذ کارت بازرگانی در صورت نیاز، و فراگیری تمامی اصطلاحات و واژگانی که در زمینه ترخیص کالا یک ترخیصکار با آنها مواجه خواهد شد آموزش داده میشود.

در مرحله و گام دوم، تمامی اسناد مرتبط با ترخیص کالا به کارآموز معرفی شده و نمونه این اسناد نیز در جزوه آموزشی در اختیار آنان قرار میگیرد. با توجه به اینکه اکثر اسناد گمرکی در واردات و ترانزیت به زبان انگلیسی تنظیم شده اند ، آیتم ها و جزئیات مندرج در این اسناد ، تشریح و ترجمه گردیده و به کارآموزان آموزش داده میشود.
انعقاد قرارداد با صاحبان کالا
در گام سوم، پیش نیازهایی که کارآموز برای تنظیم اسناد نیاز به دانستن آنها دارد آموزش داده میشود. انواع بسته بندی کالا و معادل انگلیسی آنها، ارزش کالا و نحوه تعیین آن، تعرفه بندی کالا، اینکوترمز و ...
در گام چهارم، کارآموز با نحوه تنظیم اسناد گمرکی آشنا میشود. اسنادی همچون پکینگ لیست ، فاکتور، پروفرما و اظهارنامه گمرکی یک به یک بررسی گردیده و نحوه تنظیم آنها بصورت عملی به کارآموزان آموزش داده میشود.

پس از آموزش هر سند تکالیفی برای کارآموزان تعیین میشود که باید در جلسات بعدی آموزش نسبت به ارائه ی تمامی اسنادی که در تکلیف و تمرین آنها گنجانده شده است اقدام نمایند.
تمرینهای داده شده بررسی و اشکالات کارآموزان در تنظیم اسناد توسط مدرس رفع میگردد.

در گام پنجم ، نحوه انجام محاسبات حقوق و عوارض کالا و همچنین خودرو در شرایط مختلف آموزش داده میشود. کالاهای وارداتی و صادراتی از نظر شرایط ورود و صدور در مناطق آزاد و ویژه و نحوه انجام محاسبات حقوق و عوارض با گمرکات معمول و غیر منطقه ای تفاوت دارد که این مهم در زمان آموزش محاسبات در نظر گرفته شده و محاسبات در تمامی حالات ممکن و با تعرفه ها و ارزش های مختلف تدریس میشود.
hs code finding
محاسبه حقوق و عوارض خودرو
در گام ششم، کارآموزان با انواع مجوزهای مورد نیاز کالا جهت ورود یا ترخیص کالا آشنا میشود و بصورت کاربردی نحوه اخذ برخی از این مجوزات مانند استاندارد و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را بصورت گام به گام فرا میگیرد.

در مراحل بعدی آموزش، نحوه انجام تشریفات ترخیص در ورود و صدور کالا از گمرکاتی همچون آبادان و خرمشهر بصورت گام به گام تدریس میگردد. تمامی جزئیات در انجام تشریفات و اینکه در هر مرحله ای ترخیصکار به کدام واحد مراجعه و چه کارهایی را انجام می دهد و چه اسنادی را تنظیم و تحویل میدهد در این مرحله از آموزش بیان میگردد.

در مراحل پایانی نیز ، کارآموز با ثبت سفارش کالا و دوراظهاری در پنجره واحد آشنا شده و برخی از مواد قانونی مندرج در کتاب قانون امور گمرکی و مقررات صادرات و واردات تشریح میگردد.

پس از اتمام دوره نیز ، کارآموزان در معیت مدرس دوره ، از گمرک آبادان بازدید نموده و نحوه و روند انجام تشریفات در رویه های واردات و صادرات بصورت عملی در گمرک به آنها توضیح داده می شود.

ارزیابی کارآموزان

برگزاری آزمون و صدور گواهینامه پایان دوره

پس از آخرین جلسه دوره ، دو هفته مهلت برای مطالعه کارآموزان در نظر گرفته میشود و در پایان این مهلت ، آزمون پایان دوره برگزار می گردد.

منابع جهت مطالعه ، جزوات ارائه و تدریس شده در دوره، کتاب قانون امور گمرگی و آئین نامه اجرایی آن و همچنین مطالب و اطلاعات ارائه شده خارج از جزوات توسط مدرس می باشد که در طول دوره بصورت شفاهی به کارآموزان ارائه شده است.

حد نصاب نمره قبولی در آزمون ۶۰ از ۱۰۰ و یا ۱۲ از ۲۰ است.

چنانچه کارآموز موفق به اخذ نمره قبولی در امتحان نشود ، دو هفته بعد مجدداً آزمون دیگری برگزار میگردد که فرد کارآموز باید تمام تلاش خود را برای قبولی در این امتحان مبذول دارد.

پس از کسب نمره قبولی ، گواهینامه ملی و در صورت درخواست کارآموز، گواهینامه بین المللی که از سوی نمایندگیهای آکادمیهای طرف قرارداد این مرکز صادر میگردد، اعطا میشود.

گواهینامه های صادره

چنانچه مایلید اطلاع بیشتری در خصوص گواهینامه های ملی کسب کنید روی آیکن زیر کلیک کنید.
گواهینامه ملی

چنانچه مایلید اطلاع بیشتری در خصوص گواهینامه های بین المللی کسب کنید روی آیکن زیر کلیک کنید.

انتخاب شغل تصمیم مهمی است

آیا برای یادگیری این حرفه مصمم هستید؟

درصد اشتغال به کار کارآموزان ما ...
[ 60% ]
درصد موفقیت کارآموزان مشغول به کار شده ...
[ 85% ]
درصد رضایت ترخیصکاران از شغل خود ...
[ 90% ]
 
با توجه به تمام توضیحات و شرح مفصلی که در خصوص این دوره آموزشی و حرفه ترخیصکار گمرکات حضورتان اعلام نمودیم میبایست برای یادگیری و شروع به کار در این حرفه تصمیم قاطع بگیرید.

همانطور که پیشتر گفتیم این شغل یکی از مشاغل پردرآمد محسوب میشود که برای شروع به فعالیت در آن نه به سرمایه ای به جز دانش ترخیص و روابط عمومی خوب نیاز دارید و نه به تحصیلات آکادمیک بالا. بسیاری از ترخیصکاران مشغول به کار در سراسر کشور فاقد تحصیلات دانشگاهی هستند هرچند که در سالهای اخیر تعداد تحصیل کردگان وارد شده به این حرفه چندین برابر شده است.

چنانچه تحصیلات آکادمیک داشته و علی الخصوص رشته تحصیلی شما مرتبط با امور گمرکی و بازرگانی باشد بدون شک درصد موفقیت و پیشرفت شما در این حرفه نسبت به دیگران به میزان قابل ملاحظه ای افزایش خواهد یافت. 

اگر از میزان اشتیاق و پشتکار خود را برای شرکت در این دوره اطمینان دارید و تحصیلات شما نیز حداقل دیپلم ( در هر رشته ای ) میباشد و مایل به ثبت نام در این دوره هستید میتوانید با کلیک بر روی آیکن زیر نسبت به ثبت نام در دوره اقدام نمایید.

ثبت نام قطعی در دورهچنانچه هنوز تصمیم قطعی نگرفته اید و برای شرکت در دوره مردد هستید ، هیچ عجله ای در کار نیست. تا مدت زمان تعیین شده بعنوان آخرین مهلت ثبت نام در دوره فرصت دارید.
در عوض میتوانید با پیش ثبت نام از طریق لینک زیر ما را از تصمیم خود برای شرکت در این دوره مطلع سازید. این موضوع به این دلیل است که اگر ظرفیت ثبت نام کنندگان در دوره در حال تکمیل باشد و احتمال از دست دادن فرصت ثبت نام برای شما وجود داشته باشد ما قبل از تکمیل ظرفیت با شما بعنوان فردی که مایل به شرکت در این دوره بوده اید تماس گرفته و نظر نهایی شما را برای شرکت در دوره استعلام خواهیم کرد.

برای پیش ثبت نام در دوره بدون پرداخت هیچ هزینه ای روی لینک زیر کلیک فرمایید.

پیش ثبت نام در دوره


در صورتیکه هنوز از صفحه « تقویم دوره ترخیصکار گمرکات » بازدید نکرده و از مواردی همچون تاریخ شروع دوره ، آخرین مهلت ثبت نام، شهریه دوره و ... مطلع نشده اید میتوانید از لینک زیر به صفحه مذکور وارد شوید.

چنانچه تصمیم شما برای ثبت نام در این دوره ، قطعی باشد در همان صفحه نیز لینک ثبت نام قطعی قرار داده شده است.

تقویم دوره ترخیصکار گمرکات

آدرس دفتر آبادان

مراجعه حضوری

برای مراجعه حضوری به دفتر مؤسسه کارآفرین سبز و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این دوره میتوانید به آدرس زیر مراجعه فرمایید:

خوزستان . آبادان . امیری . خ زابل . خ کاوه ( منتهی به بازار جمهوری ) . پلاک ۱۲۱

تلفن های تماس : ۴۷۵۷ ۰۳۱ ۰۹۱۶ - ۵۵۳۳ ۵۰۲ ۰۹۳۷

مایلید این مطلب را به اشتراک بگذارید؟

آدرس

آدرس :

ایران ، استان خوزستان ، شهر آبادان

تلفکس :

۵۳۲۲۳۹۸۸ - ۰۶۱

تلفن همراه:

۰۹۱۶۰۳۱۴۷۵۷

آدرس ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نماد اعتماد

logo-samandehi

خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای کارآفرین سبز در خبرنامه سایت عضو شوید .
ثبت

کارآفرین سبز