• info@karafarinesabz.com

  • شماره تماس :۵۳۲۲۳۹۸۸ - ۰۶۱

  • ساعت کاری :۹ الی ۱۳ - ۱۷ الی ۲۱

گواهینامه های صادره

بین المللی...

درباره گواهینامه های بین المللی

اعتبار گواهینامه های بین المللی آموزشی در ایران

شاید در خصوص صدور گواهینامه های بین المللی و اعتبار آن ها حرف و حدیث های بسیاری را شنیده باشید. ما نیز از آنجا که با برخی از این مؤسسات صادر کننده گواهینامه های بین المللی تفاهم نامه امضاء نموده و پس از تأیید اعتبار بواسطه این مراکز نسبت به صدور گواهینامه های بین المللی برای دوره های آموزشی خود اقدام نموده ایم برآن شدیم تا در این خصوص تحقیقاتی بعمل آورده و اعتبار اینگونه نمایندگی ها را بررسی کنیم. از میان این مراکز ، ما آکادمی QAL را برگزیدیم تا در خصوص مرجع اعتبار دهی به این آکادمی اطلاعاتی کسب کنیم. قبل از آنکه نتیجه این بررسی را بعرض برسانیم جا دارد توضیح مختصری را به نقل از وبسایت ایران آکادمی ارائه نموده و سپس به ادامه مطلب بپردازیم.

عین مطلب منتشر شده در وبسایت ایران آکادمی :


 

چگونه مدرک و گواهینامه آموزشی معتبر را بشناسیم ؟

آیا مدارک آموزشی موسسه تان معتبر است؟

چه مدرک آموزشی معتبر است؟

 کدام شرکت یا کشور مدرک معتبر تری دارند؟

آیا این مدارک آموزشی که در سایت های آموزش مجازی ارائه می شود بین المللی و معتبر است؟

آیا گواهینامه آموزشی رجیستر و ثبت سایت می شود ؟گواهینامه آموزشی معتبر

این سوالها و سوال های شبیه به آن معمولا در ذهن افرادی که تصمیم دارند در دوره آموزشی شرکت کرده و برای شغل و آینده شان  گواهینامه آموزشی بگیرند ایجاد می شود. سولاتی که خیلی اوقات از ما نیز پرسیده می شود که آیا گواهینامه ها ومدارک شما معتبر هستند؟

این مسائل و همچنین تبلیغات گسترده و البته فروش مدارک آموزشی با قیمت های نجومی برخی از موسسه ها، ما را برآن داشت تا این مطلب را منتشر نماییم.

پیش از شروع باید بگویم در وهله اول محتوای آموزش مهم است و مبحث یادگیری نه مدرک و گواهینامه آموزشی.

نکته اول در خصوص مدارک و گواهینامه های آموزشی است. تقریبا می توان به جرات گفت ثبت و رجیستر شدن گواهینامه های آموزشی اصلا مهم نیست و معمولا شرکت های بزرگ به این موضوع اهمیت نمیدهند، البته شاید از شرکت صادر کننده استعلام کنند که ایا فرد در دوره شرکت کرده است یا خیر.  پس رجیستر شدن تنها یک مزیت اضافه برای دانشجو می باشد و اهمیت چندانی ندارد.

نکته دوم : تقریبا تمام گواهینامه هایی که در ایران صادر می شوند گواهینامه های داخلی هستند و گواهینامه بین المللی نیستند، این گواهینامه ها از طرف نمایندگی های ایران شرکت های بین المللی صادر می شود و البته معتبر هم هستند. البته برخی از شرکت ها در قبال هزینه های بالا این گواهی ها را صادر می کنند.

گواهینامه های بین المللی که توسط شرکت اصلی ثبت شود هزینه های بسیار بالایی دارد که معمولا شرکت ها این کار را انجام نمیدهند.

در ضمن خیلی تفاوتی بین گواهینامه ای که از یک شرکت داخلی مثل ایران آکادمی ارائه می شود با یک نمایندگی شرکت خارجی وجود ندارد.

نکته سوم : متاسفانه برخی از افراد از عدم آگاهی خیلی از دانشجو ها استفاده کرده و با هزینه های بالا گواهینامه هایی با نام بین المللی صادر می کنند، (بعنوان مثال گواهی نامه ای که برای موسسه آموزشی حداکثر 30 هزار تومان هزینه تمام شده دارد را به قیمت حدود 200 هزارتومان ارائه می کنند)

نکته چهارم : خیلی از شرکت های گواهینامه دهنده در وجودشان شک است، قبلا مطلبی در خصوص شناخت شرکت های معتبر گواهینامه دهنده منتشر کردم و در آنجا توضیح دادم چطور می شود شرکت های اصلی راشناخت.  خیلی از شرکت های گواهینامه دهنده آموزشی که با نام بین المللی معرفی می شوند در اصالتشان شک و شبهه وجود دارد، بعنوان مثال اسم TUV از جایگاه مطلوب در سطح بین المللی و بخصوص ایران برخوردار است و امروزه شاهد بوجود آمدن توف های مختلف هستیم ، جالب است گاها دیده شده یکی از حروف Tuv Nord  را برداشته اند و اسمی شبیه آن ساخته اند یا همین کار را با نام شرکت معتبر DNV (این شرکت ایران را تحریم کرده است ودر ایران نمایندگی ندارد)  انجام داده اند و حرف آخرش را عوض کرده اند.

در خصوص توف هم بدانید که تنها چند توف معتبر بیشتر وجود ندارد
(tuv Sud –tuv rheinland – tuv nord – tuv sarland – tuv Austria – tuv hessen)
که اگر دقت کرده باشید هیچ کدام از اینها گواهینامه آموزشی در هیچ سایتی ارائه نمی کنند.

فکر می کنم تا همین حد کفایت بکند و دید دوستانی که بدنبال گواهینامه آموزشی هستند بازتر شده باشد. پس مراقب باشید که هزینه های بسیار زیادی را بابت مدارک مثلا بین المللی ندهید، کسانی که خودشان بخوبی می دانند که چه مدارکی را به شما می دهند و حتی این را شنیده ام که یکی  از این دوستان می گفت برای کسب درآمد مجبوریم آشغال فروشی کنیم ،
خیلی از این موسسه های به اصطلاح بین المللی توسط اداره استاندارد و مرکز ملی تایید صلاحیت هم بدون مجوز اعلام شده اند.

مجتبی شیخ علی


در پاسخ به دوست عزیزمان آقای شیخ علی اجازه دهید ابتدا نتیجه بررسی خود را پیرامون معتبر بودن آکادمی QAL و مرجع اعتبار بخشی این مرکز ارائه نموده و سپس به تحلیل فرمایشات ایشان خواهیم پرداخت.

 و اما در خصوص آکادمی QAL : 

چنانچه در مورد این آکادمی در اینترنت جستجو کنید مطالب ذیل را خواهید یافت :

شرکت QAL-UK یک مرکز مستقل ثبت و صدور گواهینامه است که توسط اعتباردهی اتحادیه اروپا ASCB تایید صلاحیت شده است. مرکز این شرکت در انگلستان بوده و علاوه بر آن دفاتر این شرکت در نقاط مختلف در حال فعالیت و ارائه خدمات ممیزی و ثبت و صدور گواهینامه به مشتریان می باشد.QAL-IRAN نیز به عنوان نماینده انحصاری شرکت بین المللی QAL در خاورمیانه با مرکز ایران فعالیت خود را در زمینه ممیزی سیستم های مدیریتی سیستم های مدیریتی و ارائه خدمات آموزشی آغاز نموده است

پس قبل از هرچیز باید میدانستیم ASCB آیا یک مرکز اعتباربخشی معتبر هست یا خیر؟ چنانچه در گوگل جستجو کنید به راحتی وبسایت ASCB را با آدرس www.ascb.co.uk خواهید یافت. این وبسایت را حداقل نمیتوان به یک وبسایت دوزبانه ایرانی منتسب کرد.چون شعب این مرکز در تمامی دنیا مستقر بوده و هر شعبه نیز با نام و نشان منحصر به فردی ثبت شده است که این امر از عهده و توان یک فرد و کلاه برداری شخصی فراتر است.

چنانچه وارد این وبسایت شوید صفحه زیر را بعنوان صفحه اصلی مشاهده خواهید کرد.

2017 07 17 000052

 

ASCB در وبسایتش خود را اینگونه معرفی کرده است :

ASCB(E) is an independent authority established in 1995 to accredit any organisation that issues certificates of qualification, attainment or compliance. ASCB uses an ISO 17011 based quality system, but does not perform .certification itself. We only do accreditation

ASCB (E)  یک سازمان مستقل است که در سال 1995 تاسیس شده است تا اعتبار هر سازمانی را که  نسبت به صدور گواهینامه های آموزشی در قالب شرکت در دوره یا قبولی در دوره اقدام میکند را تأیید نماید.، ASCB از یک سیستم کیفیت مبتنی بر ISO 17011 استفاده می کند، اما خود صدور گواهینامه ها را انجام نمی دهد. ما تنها اعتبارنامه را انجام می دهیم.

با کمی تحقیق در خصوص ASCB , UKAS و ANAB متوجه خواهید شد که ASCB نیز یک مرجع اعتباردهی معتبر در خارج از کشور است . به سؤالی که یکی از کاربران وبسایت https://elsmar.com در انجمن وبسایت مطرح نموده است توجه کنید :

2017 07 17 011858

 همانطور که مشاهده میکنید وی در انجمن مطرح کرده است که میان سرویسهای اعتباردهی مانند ASCB که مربوط به اتحادیه اروپاست و دیگر مراکزی همچون ANAB کدامیک را انتخاب کند. پس حداقل نمیتوان گفت که این مرکز به گفته برخی از هموطنان، یک وبسایت جعلی و ساخته یک ایرانی کلاهبردار در داخل کشور است.

اما چگونه QAL را در ASCB بیابیم و مطمئن شویم که از سوی این مرجع اعتباردهی شده است. علاوه بر اینکه در خود وبسایت QAL IRAN منویی تحت عنوان مرجع اعتبار بخشی وجود دارد که با کلیک روی آن گواهی اعتباردهی ASCB را دانلود و مشاهده خواهید کرد، میتوانید از طریق وبسایت ASCB نیز این مورد را بررسی کنید.

کافیست روی منوی  search for accredited bodies  کلیک کنید. تا پنجره ذیل باز شده و اطلاعاتی را که در کادرها مشاهده میکنید را تایپ کرده و گزینه SEARCH را کلیک کنید.

2017 07 17 001402

نتیجه جستجو بصورت ذیل نمایش داده میشود:

2017 07 17 001446

چنانچه روی منوی global نیز کلیک کنید تصویر زیر را که نقشه جهان است و تمامی نمایندگیها و مؤسسات تأیید صلاحیت شده ی این مرکز میباشد در روی این نقشه نمایش داده میشود.

2017 07 17 004528

با کلیک بر روی دایره های آبی رنگ مشخصات هر شعبه نمایش داده میشود. 

2017 07 17 004706

 

پس همانطور که مشاهده کردید این مراکز که در ایران ادعای نمایندگی از مراجع اعتبار دهی خارجی میکنند همگی بی پایه و اساس نیستند و برای اطمینان از صحت و سقم این ادعا کافیست مانند این نگارنده کمی زمان هزینه کرده و تحقیق کنید.

در خصوص مبلغ هم که جناب شیخ علی فرمودند در خصوص برخی از مراکز صدور گواهینامه های بین المللی کاملاً صحت دارد ولی نه درهمه ی موارد. مبلغی که این مؤسسه بابت صدور گواهینامه ها به آکادمی های صادر کننده گواهینامه های آموزشی می پردازد عمدتاً بر حسب دلار یا یورو و بصورت نرخ شناور دریافت میگردد و این مؤسسه تنها مبلغی را بابت هزینه های خدماتی که برای صدور این گواهینامه ها هزینه میکند بر مبلغ اصلی اضافه میکند. این مبالغ از هزینه ارسال مدارک مورد نیاز، هزینه پست هوایی tpg جهت دریافت گواهینامه ها گرفته تا دستمزدها و هزینه هایی که بابت برگزاری آزمون های پایان دوره ، پذیرایی در آزمون، تصحیح و ثبت نمرات، تهیه گزارش کامل از نتیجه آزمون، اسکن اسناد و مدارک و ... را شامل میشود و البته مجموع این هزینه ها بعلاوه هزینه صدور گواهینامه بین المللی هرگز به مبالغ هنگفتی که برخی از مؤسسات از کارآموزانشان دریافت میکنند نزدیک هم نیست.

تصاویر گواهینامه اعتباربخشی ASCB به QAL - IRAN :

2017 07 17 001558  2017 07 17 001615  

امیدوارم این مطلب در روشن نمودن ذهن برخی از دوستانی که در اعتبار این گواهینامه ها مردد هستند مفید به فایده بوده باشد ولی باز هم ذکر این نکته ضروریست که برخی از مؤسسات بابت این گواهینامه ها مبالغ بسیار زیاد و نجومی مطالبه میکنند و آنهم برای دوره های مجازی اگرچه مدرک همان مدرک است ولی مبلغ به هیچ وجه عادلانه نیست. در ضمن پایین بودن قیمت صدور این قبیل گواهینامه بعضاً به دلیل رکودی است که غالب مؤسسات آموزشی با آن مواجه هستند و متأسفانه شاهد آن هستیم که بسیاری از افراد جامعه مان حاضرند در یک شب مبلغی هنگفتی را در فست فود فروشیها هزینه کنند ولی پای هزینه آموزش که به میان می آید صحبت از گرانی و تورم و مخارج سنگین و ... میکنند. از این رو به گمان من کاهش قیمت صدور این گواهینامه ها دلیل بی اعتباری همۀ آنها نیست.

از سوی دیگر گواهینامه هایی هستند که شماره و مشخصات آن ها در وبسایت های مرجع رجیستر و ثبت میشوند و حتی مؤسسه کارآفرین سبز نیز بابت صدور این قبیل گواهینامه ها قرارداد دارد و قابل ذکر است که فقط در یکی از این آکادمی ها برای هر گواهینامه با قابلیت ثبت در وبسایت مرجع ملزم به پرداخت ۱۵۵ دلار آمریکا آنهم با نرخ شناور هستیم و ما نیز در قبال صدور این گواهینامه ها فقط و فقط ۱۶۵ دلار از متقاضیان دریافت میکنیم. یعنی صرفاَ ۱۰ دلار بابت خدماتی که انجام میدهیم دریافت میکنیم و اگر این مبلغ را نیز غیرمنصفانه میدانید دیگر حرفی برای گفتن باقی نمیماند.


و اما تعهدی که آکادمی ICS پیرامون اعتبار گواهینامه های صادره از سوی آن مرکز در قرارداد با کارآفرین سبز پذیرفته است از این قرار است :

در ماده 5 تفاهم نامه  و در بندهای 6 و 7 چنین آمده است :

 .6 طرف اول رسما" اقرار و اعلام میدارد که گواهی نامه های بین­ المللی در کل دنیا دارای اعتبار بوده  و با عنوان گواهینامه های مهارت آموزی بوده همچنین گواهینامه ملی مدیریتی تحت اعتبار سازمان ملی استاندارد، مورد قبول سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی کل کشور و اداره غذا و دارو وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران میباشد.

. طرف اول تعهد می نماید فقط در صورتیکه گواهینامه های آموزشی اسکن شده و به آدرس ایمیل های بین المللی ذیل ارسال گردد، نامه تایید گواهینامه از مرجع برای شخص دریافت کننده گواهینامه ارسال میگردد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید , این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت داریداین آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با توجه به توضیحات فوق این مرکز صرفاً براساس قرارداد منعقد شده با آکادمی ICS GROUP و تعهد ایشان در این قرارداد درخصوص اعتبار این نوع گواهینامه ها ، آن ها را معتبر میداند. چنانچه هرگونه اطلاعاتی که خلاف موارد فوق را تأیید کند در اختیار دارید لطفاً ما را مطلع فرمایید.

مدیریت آموزش کارآفرین سبز


KARAFARINESABZ

 

آدرس

آدرس :

ایران ، استان خوزستان ، شهر آبادان

تلفکس :

۵۳۲۲۳۹۸۸ - ۰۶۱

تلفن همراه:

۰۹۱۶۰۳۱۴۷۵۷

آدرس ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نماد اعتماد

logo-samandehi

خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای کارآفرین سبز در خبرنامه سایت عضو شوید .
ثبت

کارآفرین سبز