• info@karafarinesabz.com

 • شماره تماس :۵۳۲۲۳۹۸۸ - ۰۶۱

 • ساعت کاری :۹ الی ۱۳ - ۱۷ الی ۲۱

ترخیص کالا از گمرکات مشمول تخفیف سود بازرگانی

تخفیف مناطق محروم، مناطق آزاد و ...

تخفیف حقوق ورودی

حقوق و عوارض کالاهای وارداتی

به منظور حمایت از تولید کنندگان داخلی ، کنترل قیمت کالاهای وارداتی در کشور از طریق تعیین تعرفه انجام میشود. به این ترتیب وارد کنندگان ملزم به پرداخت حقوق و عوارضی هستند که در قالب یک مالیات غیر مستقیم از آنها اخذ میگردد.
 لازم به ذکر است که حقوق ورودی صرفاً از کالاهای ورود قطعی دریافت میگردد.

اما تخفیفات حقوق ورودی مربوط به گمرکات خرمشهر و آبادان چگونه و چرا بر تعرفه برخی از کالاها اعمال میشوند.

 هيأت وزيران براساس پيشنهاد كميسيون ماده يك آيين نامه مقررات صادرات و واردات و همچنين گزارش هاي كارشناسي، توجيهي و تحليلي استان ها در خصوص تعیین و تعریف تخفیفات و معافیتهای حقوق ورودی کالاهای وارداتی تصميم گيري مي کند. در همین راستا، به منظور ایجاد رونق اقتصادی بنادر آبادان و خرمشهر و جذب صاحبان کالا جهت ورود و ترخیص کالاهای خود از این بنادر که در طول دوران جنگ تحمیلی دچار نابودی زیرساختهای اقتصادی گردیده و این بنادر جزو مناطق محروم کشور طبقه بندی شدند،  تخفیفاتی در پرداخت سود بازرگانی برخی از کالاهای وارداتی به این دو بندر در نظر گرفته شد.
اگرچه تداوم این تخفیف ها تاکنون بعلت حمایت هیئت وزیران و تصمیم آنها بر ابقاء درصدهای تعریف شده بابت تخفیف سود بازرگانی بوده است.

تأثیر تخفیف ها و معافیتها بر افزایش رونق اقتصادی استان ها

يكي از انواع حمايت از بخش هاي مختلف به خصوص در نقاط مرزي و بنادر كشور كه بيش تر به امور تجارت و دادوستد مي پردازند معافيت از پرداخت حقوق ورودي (حقوق گمركي و سود بازرگاني) است.

شايد اين امر واضح باشد كه ايجاد يك مزيت مستقيم مانند معافيت يا تخفيف در سود بازرگاني موجب رونق و ايجاد مزيت نسبي در واردات به اين بندر در مقابل بنادري است كه از معافيت مذكور برخوردار نمي باشند ولی لازم است در این خصوص به برخی از نکات مبهم پیرامون تأثیرگذاری تخفیفها و معافیتهای حقوق ورودی بر رونق اقتصادی و رفع محرومیت از بنادر مشمول این تسهیلات همچون خرمشهر و آبادان پرداخت.

يكي از ابهامات اوليه اعمال اين تخفيف، ايجاد تبعيض بين اين مناطق با مناطق مجاور است. اظهار نظرهای مختلفی از سوی صاحب نظران مطرح شده است که وجود این تخفیفات در برخی بنادر باعث کاهش و رکود فعالیتهای تجاری و حجم ورود و صدور کالا در گمرکات و بنادر مجاور که فاقد اینگونه معافیتها هستند میگردد.
يكي ديگر از ابهامات اساسي مطرح شده در اين خصوص بررسي اثر وجود اين معافيت بر روند واردات است. بررسی آمار واردات از بنادر مشمول معافیت و تخفیف نشان از عدم تأثیر قابل ملاحظه ای بر میزان واردات از این بنادر داشته است.
از اين رو اثر اتخاذ اين سياست در افزايش واردات با ترديد جدي روبه رو شده است چرا که بسیاری معتقدند، تخفيف در سود بازرگاني تنها يكي از پارامترهايي است كه مي تواند مطلوبيت واردكننده را در انتخاب يك بندر براي واردات به حداكثر برساند.
با فرض اين كه تخفيف ارائه شده بر روي ارزش و حجم واردات تأثير داشته و از اثربخشي بالايي نيز برخوردار باشد باز هم نكته ديگري وجود دارد كه اين تخفيف در سود بازرگاني چه اثري بر كاهش محروميت و افزايش فعاليت تجاري در استان و به طور كلي ارتقاي شاخص هاي توسعه استان دارد.

تحلیلی بر اهداف و سیاستهای دولت

هدف نهایی از وضع تخفیفات و معافیتها چیست؟

در واقع هدف اصلی دولت از اعمال تخفیفات و معافیتهای حقوق ورودی برخی از کالاها در گمرکات مشخص ، امید به اثرگذاری آن بر توسعه استان مورد نظر بوده است. لذا اگر تحلیل ها و گزارشات آماری نشان بدهد كه فقط ساير استان ها آمده اند از طريق اين بنادر واردات انجام داده اند و اين تخفيف شامل حال آن ها شده و شامل حال استان هاي محروم نشده است، اين ترديد به وجود مي آيد كه استان هاي محروم مي بايد به شكل ديگري مورد توجه قرار گيرند يعني به كار گرفتن شيوه اي كه منجر به محروميت زدايي آن شهرها شود نه اين كه فايده اش را كساني ديگر ببرند كه تعلقي به آن شهر ندارند.

بنابراين در تفكر تصميم گيران اين طرح فارغ از رشد حجم و ارزش واردات توجه به مواردي مانند توسعه شهر و استان و تأثير اين واردات بر مردم آن استان نيز از جايگاه ويژه اي برخوردار است و اگر نه اين موضوع كه تاجري (براي مثال تهرانی يا اصفهاني) از مناطق غير محروم تنها به واسطه استفاده از 25 درصد معافيت سود بازرگاني به واردات از بندر خرمشهر اقدام كند، تأثيري بر سطح توسعه ا ستان خوزستان نخواهد داشت.
تنها آثار مستقيم افزايش كمي واردات در استان هایی که مشمول تخفیفات و معافیت ها هستند، افزايش تعداد كارشناسان گمرك به منظور ارائه خدمات گمركي است كه آن هم الزاماً به معناي استفاده از افراد بومي نمي باشد و اگر حمل و نقل و ترانزيت كالا نيز به همين صورت باشد، تأثير فراواني بر شاخصهاي توسعه اين استان نخواهد داشت.
نتایج بررسی های انجام شده در مورد معافیت ها و تخفیف های در نظر گرفته شده جهت واردات کالا نشان از آن دارد که از میان تمامی تخفیف ها و معافیت هایی که در پرداخت حقوق ورودی کالاهای وارداتی اعمال میشوند، تخفیف مربوط به مناطق محروم و تأثیر آن بر توسعه اقتصادی شهرها و استان های مشمول، بیش از سایر معافیتها مورد تحلیل و ارزیابی قرار گرفته و میگیرد و این امر بر هیچ کس پوشیده نیست که طی سالهای گذشته تا کنون بارها و بارها مقالات ، جلسات و نشستها و تحلیلهای بسیاری جهت حذف یکباره یا تدریجی این تخفیفات از بنادر خرمشهر، آبادان، بوشهر، چوئبده و ... صورت پذیرفته است ولی علیرغم این تلاشها، سیاست دولت هنوز بر تداوم و ابقاء این تخفیفات تأکید دارد.
با این تفاصیل، بنادر آبادان و خرمشهر با برخورداری از 25 % و 20 % تخفیف سود بازرگانی تمامی اقلام به استثنای 69 قلم کالایی که از شمول این تخفیفات مستثنی گردیده است ، شرایط مناسبی را برای واردکنندگان کالا به سرزمین اصلی از این بنادر فراهم میکند.

برخی از انواع معافیتهای حقوق ورودی در ادامه مطلب فهرست گردیده است:

 • معافیت ماشین آلات خطوط تولید از پرداخت حقوق ورودی (واحد های تولیدی)‏
 • ترخیص چای وارداتی با معافیت از سود بازرگانی کارخانه های چای سازی
 • معافیت شمش طلا و نقره وارداتی از حقوق ورودی
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی برای موافقت نامه های دولت با کشورهای خارجی دیگر
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی کالاهای متعلق به روسای کشورهای خارجی و همراهان آنان
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی کالاهای مورد استفاده مامورین سیاسی و کنسولی خارجی یا نمایندگان سازمان ملل و موسسات ‏تخصصی وابسته به آن ها
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی ترانزیت خارجی-مرجوعی-انتقالی-کابوتاژ-ورود موقت و صادرات
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی اسباب سفر و اشیا شخصی مستعمل همراه مسافران ورودی به کشور
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی لوازم خانه و اشیا شخصی ایرانیان مقیم خارجه که برای اقامت به ایران بر می گردند
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی ابزار دستی ایرانیان و خارجیان که به ایران می آیند
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی اشیا شخصی و اثاثیه منزل و افزار کار مستعمل ایرانیانی که در کشورهای خارجی فوت شدند
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی اقلام عمده دفاعی
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی هدایایی که از طرف دولت رسما به اتباع ایران داده می شود ،همچنین هدایا دولت و اشخاص به ‏موسسات ،وزارتخانه ها و ...‏
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی اشیا باستانی مربوط به میراث وو فرهنگ و تمدن ایران
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی اشیا یی که به منظور تشکیل آرشیو وموزه ها و نمایشگاه های فرهنگی و هنری و کتابخانه ها و ‏آموزش سمعی و بصری و هنری و مبادلات فرهنگی و هنری و تعمیر و مرمت آثار باستانی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ‏وارد کشور می شوند.‏
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی اشیا عتیقه مربوط به میراث فرهنگ و تمدن سایر کشورها که برای ایجاد و تکمیل موزه های ‏عمومی وارد کشور می شوند.‏
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی ظروف عادی و لفاف های متعارف بیرونی کالای وارده ،همچنین قرقره و تکیه های همانند به ‏کالاهای وارده
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی مقدار سوخت مصرفی وسایل نقلیه در ورود و خروج از کشور
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی نتایج دام هایی که برای تعلیف از کشور خارج و یا به کشور وارد شده پس از تعلیف باز می گردد
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی نمونه های تجاری بی بها
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی مدال ها و نشان هایی که از طرف دولت ها موسسات خارجی بین المللی رسما به اتباع ایران اعطا ‏می شود.‏
 • معافیت از پرداخت حقوق ورودی لوازم امدادی اهدایی به جمعیت هلال احمر

آدرس

آدرس :

ایران ، استان خوزستان ، شهر آبادان

تلفکس :

۵۳۲۲۳۹۸۸ - ۰۶۱

تلفن همراه:

۰۹۱۶۰۳۱۴۷۵۷

آدرس ایمیل:

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نماد اعتماد

logo-samandehi

خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای کارآفرین سبز در خبرنامه سایت عضو شوید .
ثبت

کارآفرین سبز